United Chemi-Con EKXJ221ELL151MM20S
EKXJ221ELL151MM20S
Part No.:
EKXJ221ELL151MM20S
Datasheet:
ShinYuaEKXJ221ELL151MM20S.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 220V RADIAL
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
220 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
815 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.83375 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)