United Chemi-Con EKXJ221ELL181MK40S
EKXJ221ELL181MK40S
Part No.:
EKXJ221ELL181MK40S
Datasheet:
ShinYuaEKXJ221ELL181MK40S.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 220V RADIAL
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
220 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
975 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.19375 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.634 (41.50mm)