United Chemi-Con EKXJ221ELL181MUN3S
EKXJ221ELL181MUN3S
Part No.:
EKXJ221ELL181MUN3S
Datasheet:
ShinYuaEKXJ221ELL181MUN3S.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 220V RADIAL
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
220 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
955 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.14875 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.571 Dia (14.50mm)
Height-Seated(Max):
1.299 (33.00mm)