United Chemi-Con EKXJ221ELL331ML40S
EKXJ221ELL331ML40S
Part No.:
EKXJ221ELL331ML40S
Datasheet:
ShinYuaEKXJ221ELL331ML40S.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 220V RADIAL
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
220 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.425 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.20625 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.634 (41.50mm)