United Chemi-Con EKXJ221ELL560MJ30S
EKXJ221ELL560MJ30S
Part No.:
EKXJ221ELL560MJ30S
Datasheet:
ShinYuaEKXJ221ELL560MJ30S.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 220V RADIAL
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
220 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
370 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
925 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.240 (31.50mm)