United Chemi-Con EKXJ251ELL101ML20S
EKXJ251ELL101ML20S
Part No.:
EKXJ251ELL101ML20S
Datasheet:
ShinYuaEKXJ251ELL101ML20S.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
635 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.42875 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)