United Chemi-Con EKXJ251ELL121MM20S
EKXJ251ELL121MM20S
Part No.:
EKXJ251ELL121MM20S
Datasheet:
ShinYuaEKXJ251ELL121MM20S.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 250V RADIAL
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
730 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.6425 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)