United Chemi-Con EKXJ251ELL151MK45S
EKXJ251ELL151MK45S
Part No.:
EKXJ251ELL151MK45S
Datasheet:
ShinYuaEKXJ251ELL151MK45S.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 250V RADIAL
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
920 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.07 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.831 (46.50mm)