United Chemi-Con EKXJ251ELL331ML50S
EKXJ251ELL331ML50S
Part No.:
EKXJ251ELL331ML50S
Datasheet:
ShinYuaEKXJ251ELL331ML50S.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 250V RADIAL
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.475 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.31875 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
2.028 (51.50mm)