United Chemi-Con EKXJ251ELL680MK25S
EKXJ251ELL680MK25S
Part No.:
EKXJ251ELL680MK25S
Datasheet:
ShinYuaEKXJ251ELL680MK25S.pdf
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL
Series:
KXJ
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
515 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.2875 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.043 (26.50mm)