United Chemi-Con EKXJ351ELL820MK40S
EKXJ351ELL820MK40S
Part No.:
EKXJ351ELL820MK40S
Datasheet:
ShinYuaEKXJ351ELL820MK40S.pdf
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 350V RADIAL
Series:
KXJ
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
655 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.6375 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.634 (41.50mm)