United Chemi-Con EKXJ421ELL101ML45S
EKXJ421ELL101ML45S
Part No.:
EKXJ421ELL101ML45S
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEKXJ421ELL101ML45S.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 420V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KXJ
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
420 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
840 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.89 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.831 (46.50mm)