United Chemi-Con EKXJ421ELL6R8MJ16S
EKXJ421ELL6R8MJ16S
Part No.:
EKXJ421ELL6R8MJ16S
Datasheet:
ShinYuaEKXJ421ELL6R8MJ16S.pdf
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 420V RADIAL
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
420 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
105 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
236.25 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)