United Chemi-Con EKXJ451ELL560MUP1S
EKXJ451ELL560MUP1S
Part No.:
EKXJ451ELL560MUP1S
Datasheet:
ShinYuaEKXJ451ELL560MUP1S.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
580 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.45 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.571 Dia (14.50mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)