United Chemi-Con EKXL401ELL330MJ30S
EKXL401ELL330MJ30S
Part No.:
EKXL401ELL330MJ30S
Datasheet:
ShinYuaEKXL401ELL330MJ30S.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL TH
Series:
KXL
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
340 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
850 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)