United Chemi-Con EKY-6R3ELL122MJ16S
EKY-6R3ELL122MJ16S
Part No.:
EKY-6R3ELL122MJ16S
Datasheet:
ShinYuaEKY-6R3ELL122MJ16S.pdf
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Series:
KY
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
6000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
726 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.21 A @ 100 kHz
Impedance:
60 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.630 (16.00mm)