United Chemi-Con EKYA101ELL4R7ME11D
EKYA101ELL4R7ME11D
Part No.:
EKYA101ELL4R7ME11D
Datasheet:
ShinYuaEKYA101ELL4R7ME11D.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
26 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
65 mA @ 100 kHz
Impedance:
2.5 Ohms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)