United Chemi-Con EKYA500ELL821MK25S
EKYA500ELL821MK25S
Part No.:
EKYA500ELL821MK25S
Datasheet:
ShinYuaEKYA500ELL821MK25S.pdf
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL
Series:
KYA
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.17 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.95 A @ 100 kHz
Impedance:
34 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.043 (26.50mm)