United Chemi-Con EKYB100ELL331MF11D
EKYB100ELL331MF11D
Part No.:
EKYB100ELL331MF11D
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEKYB100ELL331MF11D.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KYB
ProductStatus:
Active
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
6000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
270 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
540 mA @ 100 kHz
Impedance:
150 mOhms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)