United Chemi-Con EKYB101ELL151MJ30S
EKYB101ELL151MJ30S
Part No.:
EKYB101ELL151MJ30S
Datasheet:
ShinYuaEKYB101ELL151MJ30S.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
540 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.35 A @ 100 kHz
Impedance:
53 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.240 (31.50mm)