United Chemi-Con EKYB101ELL181MK20S
EKYB101ELL181MK20S
Part No.:
EKYB101ELL181MK20S
Datasheet:
ShinYuaEKYB101ELL181MK20S.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL
Series:
KYB
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
572 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.43 A @ 100 kHz
Impedance:
48 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)