United Chemi-Con EKYB160ELL222MK20S
EKYB160ELL222MK20S
Part No.:
EKYB160ELL222MK20S
Datasheet:
ShinYuaEKYB160ELL222MK20S.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Series:
KYB
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.6725 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.23 A @ 100 kHz
Impedance:
27 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)