United Chemi-Con EKYB160ELL332MK25S
EKYB160ELL332MK25S
Part No.:
EKYB160ELL332MK25S
Datasheet:
ShinYuaEKYB160ELL332MK25S.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.8975 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.53 A @ 100 kHz
Impedance:
24 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.043 (26.50mm)