United Chemi-Con EKYB250ELL272MK30S
EKYB250ELL272MK30S
Part No.:
EKYB250ELL272MK30S
Datasheet:
ShinYuaEKYB250ELL272MK30S.pdf
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Series:
KYB
Capacitance:
2700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.145 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.86 A @ 100 kHz
Impedance:
21 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.240 (31.50mm)