United Chemi-Con EKYB250ELL332MM20S
EKYB250ELL332MM20S
Part No.:
EKYB250ELL332MM20S
Datasheet:
ShinYuaEKYB250ELL332MM20S.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Series:
KYB
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.25 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3 A @ 100 kHz
Impedance:
21 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)