United Chemi-Con EKYB350ELL182MK30S
EKYB350ELL182MK30S
Part No.:
EKYB350ELL182MK30S
Datasheet:
ShinYuaEKYB350ELL182MK30S.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Series:
KYB
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.716 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.86 A @ 100 kHz
Impedance:
21 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.240 (31.50mm)