United Chemi-Con EKYB500ELL152MLN3S
EKYB500ELL152MLN3S
Part No.:
EKYB500ELL152MLN3S
Datasheet:
ShinYuaEKYB500ELL152MLN3S.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL
Series:
KYB
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.89 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.15 A @ 100 kHz
Impedance:
19 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.240 (31.50mm)