United Chemi-Con EKYB500ELL471MJ30S
EKYB500ELL471MJ30S
Part No.:
EKYB500ELL471MJ30S
Datasheet:
ShinYuaEKYB500ELL471MJ30S.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Series:
KYB
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
910 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.82 A @ 100 kHz
Impedance:
38 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.240 (31.50mm)