United Chemi-Con EKYB630ELL391MJ30S
EKYB630ELL391MJ30S
Part No.:
EKYB630ELL391MJ30S
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEKYB630ELL391MJ30S.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KYB
ProductStatus:
Active
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
890 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.78 A @ 100 kHz
Impedance:
40 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.240 (31.50mm)