United Chemi-Con EKYB6R3ELL152MH20D
EKYB6R3ELL152MH20D
Part No.:
EKYB6R3ELL152MH20D
Datasheet:
ShinYuaEKYB6R3ELL152MH20D.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
6000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
726 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.21 A @ 100 kHz
Impedance:
60 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)