United Chemi-Con EKYB800ELL221MJ25S
EKYB800ELL221MJ25S
Part No.:
EKYB800ELL221MJ25S
Datasheet:
ShinYuaEKYB800ELL221MJ25S.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 80V RADIAL
Series:
KYB
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
80 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
585 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.17 A @ 100 kHz
Impedance:
60 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.043 (26.50mm)