United Chemi-Con EKZE101ELL6R8ME11D
EKZE101ELL6R8ME11D
Part No.:
EKZE101ELL6R8ME11D
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEKZE101ELL6R8ME11D.pdf
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KZE
ProductStatus:
Active
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
50 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
125 mA @ 100 kHz
Impedance:
1.4 Ohms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)