United Chemi-Con EKZE250EC3471MH20D
EKZE250EC3471MH20D
Part No.:
EKZE250EC3471MH20D
Datasheet:
ShinYuaEKZE250EC3471MH20D.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
625 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.25 A @ 100 kHz
Impedance:
41 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)