United Chemi-Con EKZE250ELL560MF07D
EKZE250ELL560MF07D
Part No.:
EKZE250ELL560MF07D
Datasheet:
ShinYuaEKZE250ELL560MF07D.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 25V RADIAL
Series:
KZE
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
150 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
300 mA @ 100 kHz
Impedance:
240 mOhms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)