United Chemi-Con EKZE250ETD101MF11D
EKZE250ETD101MF11D
Part No.:
EKZE250ETD101MF11D
Datasheet:
ShinYuaEKZE250ETD101MF11D.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
162 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
405 mA @ 100 kHz
Impedance:
130 mOhms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)