United Chemi-Con EKZE350EC3151MHB5D
EKZE350EC3151MHB5D
Part No.:
EKZE350EC3151MHB5D
Datasheet:
ShinYuaEKZE350EC3151MHB5D.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
304 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
760 mA @ 100 kHz
Impedance:
72 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)