United Chemi-Con EKZE350ELL180ME07D
EKZE350ELL180ME07D
Part No.:
EKZE350ELL180ME07D
Datasheet:
ShinYuaEKZE350ELL180ME07D.pdf
Description:
CAP ALUM 18UF 20% 35V RADIAL
Series:
KZE
Capacitance:
18 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
88.2 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
210 mA @ 100 kHz
Impedance:
470 mOhms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)