United Chemi-Con EKZE630ELL560MHB5S
EKZE630ELL560MHB5S
Part No.:
EKZE630ELL560MHB5S
Datasheet:
ShinYuaEKZE630ELL560MHB5S.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
200 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
500 mA @ 100 kHz
Impedance:
220 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)