United Chemi-Con EKZH160ETC221MF11D
EKZH160ETC221MF11D
Part No.:
EKZH160ETC221MF11D
Datasheet:
ShinYuaEKZH160ETC221MF11D.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
250 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
500 mA @ 100 kHz
Impedance:
110 mOhms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)