United Chemi-Con EKZH160ETC471MHB5D
EKZH160ETC471MHB5D
Part No.:
EKZH160ETC471MHB5D
Datasheet:
ShinYuaEKZH160ETC471MHB5D.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
6000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
450 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
900 mA @ 100 kHz
Impedance:
62 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)