United Chemi-Con EKZH250ELL151MF11D
EKZH250ELL151MF11D
Part No.:
EKZH250ELL151MF11D
Datasheet:
ShinYuaEKZH250ELL151MF11D.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL
Series:
KZH
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
200 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
500 mA @ 100 kHz
Impedance:
110 mOhms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)