United Chemi-Con EKZH250ELL391MH15D
EKZH250ELL391MH15D
Part No.:
EKZH250ELL391MH15D
Datasheet:
ShinYuaEKZH250ELL391MH15D.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 25V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KZH
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
6000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
605 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.21 A @ 100 kHz
Impedance:
48 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.650 (16.50mm)