United Chemi-Con EKZH350ELL222ML25S
EKZH350ELL222ML25S
Part No.:
EKZH350ELL222ML25S
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEKZH350ELL222ML25S.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KZH
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
6000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
2.7225 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.63 A @ 100 kHz
Impedance:
13 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.043 (26.50mm)