United Chemi-Con EKZH350ELL470ME111
EKZH350ELL470ME111
Part No.:
EKZH350ELL470ME111
Datasheet:
ShinYuaEKZH350ELL470ME111.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
132 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
330 mA @ 100 kHz
Impedance:
240 mOhms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)