United Chemi-Con EKZM500ETD101MHB5D
EKZM500ETD101MHB5D
Part No.:
EKZM500ETD101MHB5D
Datasheet:
ShinYuaEKZM500ETD101MHB5D.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
KZM
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
289.6 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
724 mA @ 100 kHz
Impedance:
74 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)