United Chemi-Con EKZN500ELL560MF11D
EKZN500ELL560MF11D
Part No.:
EKZN500ELL560MF11D
Datasheet:
ShinYuaEKZN500ELL560MF11D.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KZN
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
280 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
700 mA @ 100 kHz
Impedance:
180 mOhms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)