United Chemi-Con EKZN630ELL180ME11D
EKZN630ELL180ME11D
Part No.:
EKZN630ELL180ME11D
Datasheet:
ShinYuaEKZN630ELL180ME11D.pdf
Description:
CAP ALUM 18UF 20% 63V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KZN
Capacitance:
18 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
6000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
96 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
240 mA @ 100 kHz
Impedance:
520 mOhms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)