United Chemi-Con EKZN800ELL270MF11D
EKZN800ELL270MF11D
Part No.:
EKZN800ELL270MF11D
Datasheet:
ShinYuaEKZN800ELL270MF11D.pdf
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 80V RADIAL
Series:
KZN
Capacitance:
27 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
80 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
6000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
148 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
370 mA @ 100 kHz
Impedance:
340 mOhms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)