Amphenol Anytek EL1211530000G
EL1211530000G
Part No.:
EL1211530000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYuaEL1211530000G.pdf
Description:
TERM BLOCK HDR 12POS 90DEG 3.5MM
Packaging:
Bulk
Series:
EL
ProductStatus:
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
NumberofPositions:
12
PositionsPerLevel:
12
NumberofLevels:
1
Pitch:
0.138 (3.50mm)
HeaderOrientation:
90°, Right Angle
PlugWireEntry:
TerminationStyle:
Solder
MountingType:
Through Hole
Current-IEC:
Voltage-IEC:
Current-UL:
10 A
Voltage-UL:
300 V
WireGaugeorRange-AWG:
WireGaugeorRange-mm²:
Color:
Green
OperatingTemperature:
-40°C ~ 115°C