United Chemi-Con ELXV100ELL471MH15D
ELXV100ELL471MH15D
Part No.:
ELXV100ELL471MH15D
Datasheet:
ShinYuaELXV100ELL471MH15D.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
321.75 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
495 mA @ 100 kHz
Impedance:
160 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.650 (16.50mm)